En djup reset för kropp, sinne och själ – med Utopia Yoga Studios
Känner du att vardagen snurrar lite för fort? Att kroppen behöver återhämtning, sinnet stillhet och själen ny inspiration? Då är detta din inbjudan till en verklig nystart.
Den 10–15 maj 2026 reser vi tillsammans till House of Light, en magisk plats belägen i Andalusiska bergen i södra Spanien, för ett femdagars yoga retreat fyllt av närvaro, värme och gemenskap. Retreatet leds av oss på Utopia Yoga Studios, och är skapat för dig som vill landa på djupet – oavsett om du är ny inom yoga eller är erfaren.
Vad kan du förvänta dig?
Detta retreat är en helhetsupplevelse där allt är utformat för att ge dig återhämtning och ny energi:
- Daglig yoga och meditation – stärkande, mjukgörande och balanserande klasser
- Fem nätter i lugn bergsmiljö, omgiven av natur, stillhet och ljus
- Näringsrika vegetariska måltider, tillagade med omsorg
- Sol, värme och återhämtning – med gott om tid för vila och reflektion
- En stranddag för hav, frihet och lekfull energi
- Trygg och varm gemenskap med likasinnade
All yoga, meditation, boende och måltider ingår i retreatet. Flyg, transport och eventuella behandlingar bokas separat, vilket ger dig flexibilitet att anpassa resan efter dina behov.
House of Light – en plats som berör
House of Light är mer än bara en retreatgård. Det är en plats som bjuder in till närvaro, klarhet och transformation. Här möts bergens stabilitet och det andalusiska ljusets mjukhet – en perfekt miljö för att släppa taget om stress och återknyta kontakten med dig själv.



Och tid för vila och återhämtning.


För vem är retreatet?
Detta retreat passar dig som:
- vill ta en paus från vardagens krav
- längtar efter mer balans, energi och fokus
- vill fördjupa din yogapraktik i en inspirerande miljö
- uppskattar gemenskap men också tid för dig själv
Du behöver inte vara “flexibel”, erfaren eller på något sätt “redo”. Det räcker att du är nyfiken och vill ge dig själv något värdefullt.
Följ med oss
Vi tror på yoga som ett verktyg för verklig förändring – inte bara på mattan, utan i livet. Det här retreatet är en inbjudan till just det.
📍 Spanien Yoga Retreat – 10–15 maj 2026
📍 House of Light, Andalusiska bergen
🧘♀️ Med Utopia Yoga Studios
Pris EUR 875
Platserna är begränsade.
Skicka ett DM eller kontakta oss via info@utopiayogastudios.com för att säkra din plats.
Det här är en upplevelse som stannar kvar långt efter att du kommit hem. 💕
